Енурез: причини захворювання і лікування народними засобами
Поява і лікування енурезу народними засобами
Енурез – це нетримання сечі, досить серйозна проблема і для дітей, і для батьків. Методи народної медицини допомагають добитися значного поліпшення, а в деяких випадках і 100% зцілення від недуги.
Найчастіше зустрічається енурез у дітей, при цьому мимовільне сечовипускання зазвичай відбувається під час нічного сну. До 6-ти років привчаються стримуватися близько 15% мочівшіхся в ліжко дітей, у більшості інших недуг проходить до 14 – ти років. Відомо, що до 12-ти років за статистикою енурез у хлопчиків зустрічається в два рази частіше, ніж у дівчаток, а енурез у підлітків у віці 14-ти років проявляється всього в 1-2-х% випадків. Денний енурез у дітей зустрічається рідше нічного і, як правило, у пацієнтів з психічними відхиленнями.
Зміст
Причини захворювання
Причинами енурезу є:
- важкі придбані або вроджені психічні захворювання; патологія спинного та головного мозку; недорозвинення (дисплазія) сечостатевої системи; порушення діяльності головного мозку; важка психотравма.
Енурез у дорослих також буває, він розвивається через вікових змін. Мускулатура органів виділення поступово слабшає, що дозволяє виділятися невеликих порцій сечі. Також з роками в організмі накопичуються хронічні захворювання, які можуть спровокувати енурез у жінок і чоловіків. Сприяють розвитку захворювання напругу і стреси, які супроводжують дорослих у повсякденному житті. Енурез у чоловіків може початися в результаті хірургічних операцій на передміхуровій залозі.
Як бачимо, енурез є, як правило, супутнім розладом різних захворювань. Лікувати його необхідно на ранній стадії розвитку.
Основні форми енурезу
- Проста форма проявляється відносно рідкісними, але регулярними випадками нетримання сечі – 2-5 разів на тиждень. Сон зазвичай глибокий, а сечовипускання відбувається частіше в першій половині ночі. Діти до проблеми ставляться байдуже. Причина найчастіше – спадковість. Невротична форма енурезу відрізняється яскраво вираженим негативним ставленням дітей до своєї проблеми. Зустрічається нечасто, виникає зазвичай в один із критичних (3, 5, 7 років) вікових періодів. Захворюванню часто передують невротичні прояви: тики, страхи, плаксивість, порушення сну, дратівливість, емоційна лабільність. Захворювання протікає хвилеподібно, сон неспокійний. Ендокрінопатіческая форма поєднує в собі енурез нічний і різні патології (пароксизмальні підйоми температури, ожиріння, діабет).
Епілептичний енурез проявляється у хворих на епілепсію. Сечовипускання відбувається з викидом великої об’єму сечі у вигляді вибуху. невропатичні енурез формується на тлі вродженої нервозності дитини, сформованої у зв’язку з частими простудними захворюваннями, негрубі змін периферичної або центральної нервової системи. Відзначаються порушення сну. Нічний енурез у дітей цієї категорії часто поєднується з денним. Найбільш яскраво проявляється при простудних захворюваннях. Диспластичний нічний енурез у дорослих і дітей виникає в результаті органічного ураження системи, що регулює сечовидільну функцію. У клініці – денний енурез і нетримання калу. Частота прояву залежить від обсягу випитої рідини. Ставлення до дефекту без вираженої емоційного забарвлення: або адекватне, або байдуже.
Як батьки можуть допомогти дитині?
Якщо дитячий нічний енурез проявляється більше 1-2-х разів на місяць у малюка старше 5-ти років, необхідна консультація невролога. Перше, що потрібно зрозуміти батькам – не варто засмучуватися і не хвилюватися.
Лікування дитячого енурезу не має на увазі інтенсивних дій, оскільки найчастіше недуга проходить сам по собі з віком.
Важливо, щоб дорослий зрозумів і зміг переконати дитину в тому, що тут немає чиєїсь провини, і що всі ці прояви скоро пройдуть. Варто також максимально прибрати прояв негативних почуттів: подразнення, засмучення, образа на дитини – йнівні фактори в даному випадку. Варто також оцінити психологічний клімат у сім’ї: цілком можливо, що дитині просто не вистачає душевного уваги і тепла. Часто енурезом страждають діти, на яких занадто тиснуть батьки, які прагнуть до досконалості в усьому, або пред’являють до нього завищені вимоги щодо відповідності ідеалам. У таких випадках може знадобитися допомога психолога.
Поради батькам:
- За 3-4 години до сну потрібно обмежити кількість споживаної дитиною рідини. Потрібно намагатися постійно контролювати, щоб дитина перед сном обов’язково сходив у туалет. Сьогодні існують спеціальні пристрої, які при появі перших крапель сечі будять дитини. Використовуючи їх, можна поступово сформувати у дитини умовний рефлекс.
Про те, як позбутися енурезу, можна і потрібно говорити з психологом. Як правило, заохочення «сухий ліжка» і ведення календаря бувають дуже дієві.
У деяких випадках лікар може призначити медикаментозну терапію.
Лікування захворювання
Лікування енурезу у складних випадках має включати в себе медикаментозне лікування, психотерапію, дието – і фітотерапію. Невролог, психоневролог, дитячий психіатр визначають форму патології і призначають необхідні препарати. Ліки від енурезу зазвичай покликане полегшити страждання пацієнта, майже завжди застосовуються: гормональна терапія, психостимулятори, антидепресанти і адреномиметики. Правильно підібрані фахівцем кошти від енурезу забезпечують повне одужання за короткий проміжок часу у 30% хворих, однак у більшості випадків це тривалий комплексне лікування.
Правильний підхід припускає використання в лікуванні захворювання і методів психотерапії. Використовуються зазвичай гіпноз, навіювання уві сні. Буває необхідна корекція взаємин у сім’ї, школі (дитячий енурез), на виробництві (енурез у дорослих) – причини часто криються саме там.
Лікування фіто-зборами ефективно зменшує нічний енурез. Застосовуються рослини, сприятливо впливають на серцево судинну і нервову системи, із заспокійливим і протизапальну дію. Основними в зборі є квітки календули, кореневище валеріани, квіти безсмертника, плоди анісу, кореневище солодки, трава звіробою та кропиви, трава деревію, листя манжети. Також в збори додають пагони вересу, листя берези, кореневище оману, траву чебрецю, траву меліси, і полину гіркого, плоди шипшини, квітки ромашки.
Основне лікування енурезу у підлітків і дітей ефективно доповнить і застосування акупунктури. Голковколювання при енурезі призначають з віку 4-х років, курс лікування становить 10 сеансів. Поліпшення зазвичай настає після 4-5 процедур. При необхідності проводяться повторні курси.
Лікування народними методами
Лікування енурезу народними засобами передбачає застосування трав’яних зборів, деревних настоїв і деяких специфічних методів.
Трав’яні народні засоби від енурезу:
- Ефективно лікування енурезу в домашніх умовах за допомогою збору з трав споришу, м’яти, звіробою, золототисячника, листя берези і квіток ромашки. Все змішати в рівних частинах, подрібнити м’ясорубкою або кавомолкою. 30 г суміші залити 1 л окропу, 8:00 настоювати в термосі. Приймати протягом дня за півгодини до їди по 100 мл настою. Можна підсолодити варенням, медом, цукром. Курс лікування – 3 місяці, потім 10-14 днів зробити перерву і продовжити лікування. Значно полегшує симптоми енурезу збір з листя ожини, трави споришу, квіток безсмертника, трави деревію і звіробою. Всі складові необхідно змішати в рівних кількостях, подрібнити. 9 г порошку залити окропом (300 мл), 2:00 настояти в термосі, процідити. Приймати 4-5 разів на день по половині склянки за 20 хвилин до їжі. За годину до сну прийом настою припинити. Нічний енурез у підлітків і дітей допомагає зменшити настій насіння кропу. 1 столову ложку насіння заварити склянкою окропу, 2:00 настояти, пити після обіду. Лікувати енурез народна медицина пропонує і за допомогою петрушки. Є два способи її приготування:
Наполягати 0,5 години заварені склянкою окропу 3 г корінців. Пити проціджений відвар по склянці на день. Настоювати протягом 8-ми годин заварені склянкою окропу 3 г подрібненого насіння.
- Підсилює медикаментозне лікування нічного енурезу у дітей відвар з лавра. 3 середніх лаврових листки залити склянкою води і томити на вогні 10 хвилин, після чого дати настоятися 1 годину. Приймати по 100 мл 3 рази / день. Курс – 7 днів. 40 г звіробою (трави) всипати в 200 мл окропу, 10 хвилин томити на вогні, процідити. Пити 1/2 або цілий стакан відвару перед сном. 10 гр подрібненої трави і квітів деревію додати в 1 л киплячої води. Після 10 хвилин кип’ятіння залити в термос і настояти 1,5 години. Процідити і приймати настій по половині склянки 3 рази на день. 20 г парила звичайного залити склянкою окропу, дати 1,5 години настоятися. Пити по третині склянки за 15 хвилин до їди 3 рази в день. При бажанні додати мед. 15 г чебрецю (висушеної трави) залити гарячою водою (150 мл), випарити на невеликому вогні до 1/3. Пити по 5 г настою 3 рази на день. Курс лікування – 6 тижнів. Можна зробити місяць перерви і повторити курс. Половину склянки сухого листя брусниці залити 0,5 літра води, 5-7 хвилин кип’ятити, 40 хвилин дати настоятися. Процідити. Пити по склянці відвару 3 рази на день перед їжею. Курс лікування – місяць. У народних радах про те, як вилікувати енурез, говориться, що дитина при цьому вдень часто ходить в туалет, але вночі буде спати.
Лікування деревними настоями
- 50 м осиковою кори додати в 0,5 л горілки, настоювати протягом 10-ти днів, процідити. 20 крапель настоянки приймати 3 рази на день перед їжею. 2-3 кореня калини довжиною близько 40 см, викопаних навесні або восени, помити і подрібнити. Залити корінці 3 літрами води, кип’ятити 30 хвилин, настоювати 3:00. Процідити. Настій випити за два дні. Через тиждень процедуру повторити. 20 м бруньок берези залити 0,5 л гарячої води. Настоювати протягом 10-ти хвилин. Процідити, випити за один прийом. Курс лікування – 10 днів.
Інші народні методи лікування енурезу
Народні способи лікування аромотерапією
Шавлія, коріандр, лаванда допомагають стабілізувати нервову систему, як результат – позбавлення від нетримання. Для цього 5 крапель ефірного масла розчиняють в 30 мл води і розпилюють по кімнаті. Операцію проводять щодня протягом 20-ти днів. Перемогти енурез у дорослих (причини якого в слабкості м’язів) допоможе вправа «ходіння на сідницях». Необхідно, сидячи на хатися на 2 метри вперед і назад, згинаючи і розгинаючи по черзі ноги. Можна ками, роблячи махи в сторони. Народні рецепти від енурезу містять і такий цікавий рада: дати перед сном дитині шматочок очищеної оселедця. Відмінно допомагає лікувати енурез у дітей метод загартовування. Налити у ванну холодної води по щиколотку, дати дитині походити по воді, поки не з’явиться відчуття холоду. Не витираючи ноги, дати побігати по підлозі, поки не зігріється. Процедуру проводити вранці, а ввечері приготувати дитині теплу ванну з екстрактом хвої, яка продається в аптеці. Лікування нічного енурезу ефективно відбувається за допомогою змоченого у воді кімнатної температури ватного тампона: його необхідно злегка віджати і 7 разів провести по хребту хворого від основи шиї до куприка. Дитину вкрити, не витираючи.